Główne atuty badań CAWI

Badania CAWI często nazywane także badaniami online, bądź internetowymi są obecnie jedną z najpopularniejszych metod badawczych. Rozwój technologii, przeniesie wielu czynności do Internetu spowodowały, że obecnie społeczeństwo chętnie przeprowadza ankiety w sieci.

Łatwy dostęp do różnych grup społeczeństwa

W Internecie możemy znaleźć różne grupy społeczeństwa – zarówno osoby starsze, jak i młodsze, co daje badaczom wiele możliwości. Każde badanie kierowane jest do innej grupy osób, które spełniają pewne kryteria związane między innymi z wiekiem, płcią, dochodem, wykształceniem, zainteresowaniami, czy miejscem zamieszkania. Na szczęście istnieją funkcje, które pozwalają na przeprowadzenie ankiety CAWI, którą wypełnią tylko i wyłącznie osoby spełniające postawione przez nas wymogi. Na początku badania należy zadać pytania kontrolne, na które będą musieli odpowiedzieć potencjalni respondenci. Oczywiście nie będą wiedzieć, jaka jest prawidłowa odpowiedzieć, aby zakwalifikować się do badania, lecz gdy zaznaczą pola, które nie będą odpowiadać osobom przeprowadzającym ankietę CAWI nie będą dalej dopuszczone do badania. Dlatego ankiety online są dobrym rozwiązaniem, gdyż w Internecie możemy znaleźć osoby o różnych profilach demograficznych, lecz istnieją funkcje, które można zastosować, aby nasze badanie wypełniły tylko i wyłącznie osoby spełniające wyznaczone kryteria.

Krótki czas badań CAWI

Badania internetowe charakteryzują się bardzo krótkim czasem realizacji. Z powodu dużego zasięgu Internetu, gdzie można znaleźć różnych respondentów w szybki sposób można uzyskać potrzebne informacje. Odpowiedzi osób wypełniających badania są zapisywane automatycznie w jednym pliku, który na bieżąco może analizować osoba przeprowadzająca badanie CAWI. Wszystko odbywa się drogą internetową, więc badacze nie muszą przemieszczać się do respondentów, ani pytać każdego z osobna w różnym czasie, tak jak ma to miejsce w przypadku badań PAPI, czy też CAPI. W badaniach online udostępniany jest link, bądź wysyłany jest na adres e-maile, a osoby upoważnione do wypełnienia ankiety będą mogły zrobić to w dowolnym dla siebie czasie. Dzięki możliwościom technologicznym respondenci mogą wypełniać badanie w tym samym czasie, gdyż nie wpływa to negatywnie na proces przeprowadzania badania – jedynie go przyśpiesza.

Wiele możliwości badań CAWI

Decydując się na przeprowadzenie badania CAWI warto skorzystać z istniejących na rynku narzędzi do tworzenia ankiet. Przykładem takiego programu jest SurvGo™, gdzie w szybki sposób można stworzyć profesjonalne badanie online. Skorzystanie z takiego programu umożliwia zastosowanie pytań warunkowych, czyli jeśli respondent odpowie na konkretne pytanie tak, że będzie się wykluczało się z następnym to ono się nie ukaże. Wpłynie to z pewnością pozytywnie na koncentrację osób wypełniających badanie, gdyż nie będą zdezorientowani. Co więcej, niepodważalnym atutem badań CAWI jest możliwość zastosowania różnorodnych form pytań, jak pytania z pojedynczą, wielokrotną oraz otwartą odpowiedzią, pytania z oceną, skalą, rankingiem, czy sumą punktów do przydzielenia. Zastosowanie różnych form pytań z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem dla osób wypełniających badanie.

Nic dziwnego, że badania CAWI są jedną z najczęściej stosowanych metod badawczych, gdyż posiadają wiele atutów, które sprawiają, że są one korzystne zarówno dla respondentów, jak i osób przeprowadzających ankiety online.

Copyrights © 2023 Biostat
Badania ankietowe od 4 zł.